Dauin, ostrov Negros, Filipíny

Aktualizace: lis 4

Úžasné a přitom cenově dostupné místo pro potápění a šnorchlování. Potápět i šnorchlovat se tu dá přímo z pláže a nebo vyrazit na výlet k nedalekému ostrůvku APO.


Ostrov Negros je třetím největším ostrovem Filipín a je rozdělen na dvě provincie. Hlavním městem východní provincie Oriental je město Dumaguete a z místního letiště to do Dauinu trvá zhruba 30-40 min. podle toho, jaký dopravní prostředek si vybereš. Když jsme přiletěli, byla noc a tak jsme nechtěli příliš experimentovat a vybrali si obyčejný taxík. Po troše smlouvání byla cena 800 PHP. Peníze přepočítávám jednoduchým kurzem, v korunách je to vždy o něco méně než půlka. Podle strýčka Gůgla je 800 PHP k dnešnímu dni 356 Kč. Když jsme jeli nazpátek, vzali jsme tricykl a cena byla 400 PHP. Tricykl je upravená motorka, kam se přidá jedno kolo a na vytvořený prostor se nasadí něco jako kapota z auta. Je to trochu šílenost, ale funguje to, je to levné a přežili jsme.


Ubytovali jsme se v Aivy Maes za velmi slušnou cenu 170,- Kč/noc. Při rezervaci vyžadují potvrzení, že se s nimi budete potápět a nebo alespoň šnorchlovat. Chatka, kterou jsme si vybrali my, byla samozřejmě nejlevnější, takže na poměrně malém místě byly dvě palandy, tedy 4 postele a ty byly permanentně obsazené. Ani jednu noc jsme nespali v méně než 4 lidech. Chatka je čistá a každá postel má svojí moskytiéru, což je úžasný nápad a myslím, že jsem si neodnesl ani jediný komáří vpich. K dispozici je poměrně velká kuchyně, která je i docela slušně vybavena sporáky, velkou ledničkou a nádobím a nějakým základním kořením. Hostel dokonce poskytuje čaj, kávu a vodu zdarma, což je úžasná služba a moc je za to chválím. V našem případě spotřeba těchto vymožeností zřejmě dosáhla úrovně ceny za ubytování.


Hned druhý den jsme se vyrazili potápět z pláže. Během dne se můžou ponory zorganizovat až 3x a k večeru můžete vyrazit na noční ponor. Ponory jsou vždy s průvodcem a není možnost se potápět bez něj. Nicméně guaidi jsou fajn a ví, kde co hledat. Takže i díky nim jsme objevili úžasné mořské poklady jako několik druhů giant frogfish (rozervanec velký), pipefish (jehly) a spousty dalších. Když jsem viděl poprvé Rozervance, vůbec jsem nemohl uvěřit, že je to ryba. Dlouhou chvílí jsem zíral na ten obyčejný hnědý korál porostlý mechem a přemýšlel, zda si guaid ze mě neutahuje. Ale jen do doby než ta hrouda otevřela svojí obrovskou hubu. Juhůůů, takže můj první Rozervanec v životě. A než jsem se otočil, už mi guaid ukazoval dalšího, zeleného a pak hned dalšího černého Musím uznat, že bez guaida bych si ani jedné té potvůrky nevšiml. Viditelnost zhruba 15 metrů, maximální hloubka 23 m a délka ponoru 60 min., což je maximum i když vám zbývá dost vzduchu. Teplota vody byla 26 stupňů. Cena za ponor z pláže je 1450 PHP takže zhruba 650 Kč a to je myslím dost fér.


Druhý den jsme vyrazili k ostrovu APO. V nabídce je výlet se dvěma i třemi ponory. Za výlet s dvěma ponory se platí 3.900 a se třemi je cena 4.500 PHP. V ceně je opět guaid, oběd, káva, čaj a voda. Viditelnost je tu ještě lepší, než v Duainu zhruba kolem 20 - 22 m. My jsme při ponorech objevili několik želv, devil fish (Inimikus ostatný) a hlavně blue-ringed octopus (chobotnice kroužkované). Malá potvůrka, která je ale hodně jedovatá. Zastihli jsme ji na výletě na jedné z korálových stěn a opět to byla premiéra. Ještě nikdy předtím jsem tohle malé stvoření neviděl. Třetí ponor jsme vynechali a místo to jsme se šli šnorchlovat a světě div se. Za hodinu ve vodě jsme viděli asi 14 želv, 5 vodních hadů, hejno olihní, hejno razor fish (klunatek), dvě murény a samozřejmě spousty dalších korálových rybiček. Až jsem si v jednu chvíli říkal, že šnorchlování bylo vlastně skoro výživnější, než samotné ponory. A to jako každý správný potápěč šnorchlováním trochu a mírně pohrdám.


Na ostrov APO jsme pak vyrazili za potápěním ještě jednou. Na to, jaký je to pidi ostrůvek jsme se vždy potápěli na jiném místě a ponory byli vždy zajímavé. Na některých místech uniká ze země plyn a to má člověk pocit, že se potápí v sodovce. Potkali jsme tu hosty, kteří na lodi byli třeba i po páté, protože byli opravdu nadšení. Jiní zase využili možnost a zůstali na ostrově. Ubytování se tam prý dá sehnat už od 400 PHP za noc.


Suma sumárum, potápění je tu úžasné a poměrně levné. Jenže Filipíny nabízí tak ohromné množství úžasných míst, že je téměř skoro škoda zůstat na jednom místě příliš dlouho dobu. Takže jsme už zase na cestě a míříme na ostrov Malapascua za žraloky liščími (Tresher shark). Kdyby Tě něco zajímalo ohledně Dauinu, napiš, rádi odpovíme.
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now