Fotografie a video pod vodou

Aktualizováno: 7. 8. 2021

Mnoho známých profesionálních fotografů tvrdí, že není důležité čím člověk fotí, ale kdo, co a jak. Pod vodou to platí dvojnásob a k tomu přidejte ještě následnou post-edici, bez které se podvodní fotky většinou neobejdou.
Zážitky a vzpomínky jsou jednou z nejdůležitějších věcí v životě lidském, které člověku nikdo nikdy nemůže vzít. Fotky a videa jsou ideálním nástrojem pro vyvolání vzpomínek a ponoření se do atmosféry, kterou člověk v době mačkání spouště zažíval. A protože jsme tvorové suchozemští, měli by naše vzpomínky na podvodní dobrodružství, když už se do vodní říše jednou vydáme, být co možná nejlepší. Fotky z moře jsou o to vzácnější, že praotec Čech byl zřejmě lenoch a zmatený stařec, který se dobelhal k nejbližšímu kopečku, tam upadl a zanadával si: "hrouda zas...á." V překladu pak to pak bylo interpretováno jako země zaslíbená. A tak dnes můžeme jen děkovat bohu za letecký průmysl, jinak by dovolené u moře byly stále jen pro ty vyvolené.


S rozmachem vědy a techniky se naší zemi ovšem nejen přiblížili všechny oceány a moře tropických rájů, ale zároveň i dlouhodobý pobyt v podvodní říši přestal býti pouhou výsadou všech vodníků. A k tomu nám ještě navíc přibylo sousty technických vychytávek, které nám dokážou vykouzlit vzpomínku na jeden klik. A dnes už je to opravdu jednoduché a navíc i cenově dostupné.


Čím se dá fotit pod vodou

Variace technických zařízení, které si v dnešní době můžete vzít s sebou pod vodu je opravdu téměř nepřeberná a člověk se pak v nabídce může lehko ztratit. A rozsah cenových relací zrovna tak. Fotit pod vodou můžeme i mobilem, jen tak, tedy pokud je vodotěsný. Ne, že bych si mobil bez ochranné fólie či krytu bral s sebou na šnorchlování nebo nedej Bože potápění, ale focení v mělkých vodách, kde jen ponoříte ruku do vody a zmačknete spoušť - to lze. Jakmile čočka fotoaparátu rozbije tenzi vodní hladiny, objeví se před vámi nový svět a pak už jen mačkat. Focení mobilem si ale můžete užít i při šnorchlování, či potápění, jen je nutné telefon nějak chránit. Nejjednodušší a nejlevnější ochrana jsou měkké fólie. Výhoda měkkých fólií je jejich skladnost a téměř nulová váha. Nevýhoda je pak obsluha aparátu - někdy je těžké přes fólii telefon ovládat a nemůžete si telefon vzít s sebou na potápění. Tlak vody by v hloubkách vykonal své, ale na druhou stranu má pak člověk dobrý důvod utratit prachy za nějaký nový. Navíc pokud fólie nemá otvor na čočku fotoaparátu, a fotky se tak dělají přes průhlednou fólii, významně se snižuje ostrost a kvalita snímků. Alternativou jsou pak pevné kryty. Jednak chrání telefon proti tlaku a ovládání je často prováděno přes bluethooth, což jej výrazně zjednodušuje a navíc se tak rozšiřuje variabilita použití různých typů a značek telefonů a limitem se pak už stávají jen rozměry. Nevýhodou takových krytů je jejich jednoúčelnost a zatím taky jejich pořizovací cena, která je ovšem stále výrazně nižší, než pořízení foťáku nebo kamery.


Zdroj obrázku: Mozaik LW cameras


Další alternativou pro focení pod vodou jsou kompakty. Existují vodotěsné kompakty, speciální kompakty určené přímo pro focení pod vodu a nebo je lze dovybavit vodotěsným krytem. Vodotěsné kompakty ale mají omezenou hloubku vodotěsnosti, která je velmi rozdílná. Pro šnorchlování a do mělkých vod je takový přístroj fajn, ale problém pak nastává při potápění v hlubších vodách. Představte si, že kamera je vodotěsná například do 15 m. A vy zrovna narazíte na Karetu obrovskou, která odpočívá na písku. Bohužel ve 20 m. A to si pište, že přesně tohle se bude stávat neustále. Řešením pak je dokoupit vodotěsný kryt, ale to už pak jsou další náklady a ne úplně malé. A vodotěsné kryty na kamery jsou vlastně téměř stejně tak drahé jako kamery samotné.Zdroj obrázku: https://www.fotolab.cz/eshop/


Samostatnou kapitolou jsou pro mě outdoorové kamery. Vyzkoušené máme především GoPro. Výhodou je jejich extrémní multifunkčnost, skladnost, váha, odolnost a v neposlední řadě pořizovací cena, funkční stabilizace a kvalitní záběry ve vysokém rozlišení. Částečnou nevýhodou GoPro může být hloubka ostrosti resp. absence bokeh efektu. Nicméně bokeh efekt se při pořizování podvodních a cestovatelských videí a fotografií stejně příliš nepoužívá a tak jsou outdoorové kamery pro nás jasným favoritem. Jedinou skutečnou nevýhodou je tak pro nás nemožnost pořizování makro záběrů. Pokud se s GoPro přiblížíte k fotografovanému objektu příliš, záběry budou rozmazané a to je někdy k vzteku. Lze to sice řešit dokoupením makročočky, ale její užití je praxi dost nepohodlné a pokud se objekt navíc pohybuje, pak je ostrý záběr více méně z říše sci-fi. Kamery GoPro jsou sice vodotěsné, ale jen do 10 metrů, takže i v tomto případě je potřeba pro potápění dokoupit vodotěsný kryt. Ten však oproti krytům na kompakty nebo nedej bože na zrcadlovky je vlastně zadarmo resp. za pár set korun a to už je nějaký cenový rozdíl. Suma sumárum, z hlediska pořizovacích nákladů, kvality záběrů a rozsahu užití jsou pro nás outdoorové kamery jasným favoritem.Zdroj obrázku: www.vseprokamery.czProfesionálové používají samozřejmě zrcadlovky anebo bezzrcadlovky. Když ale k pořizovací ceně takového aparátu přidáte cenu za vodotěsný kryt, který stojí opět téměř stejně, jako samotný foťák a externí světelné zdroje, počítejte při nákupu s částkou min. 100.000 a výš. Proto se těmto aparátům v tomto článku nebudeme podrobněji věnovat. Nesmírně zajímavá jsou v tomto ohledu některá srovnávací videa na Youtube. Jedno z nich, které mě zaujalo, srovnává pořizování podvodních fotografií s třemi aparáty a to GoPro, Olympus TG5 (které má mimochodem pověst nejlepšího kompaktu pro podvodní fotografii) a bezzrcadlovka Olympus OMD. Výsledek asi mnohé překvapí. Geniální na tom videu je, že nejdřív Vám ukážou pořízené záběry, vy můžete hádat, jakým aparátem byly jednotlivé snímky pořízeny a až nějaké chvíli se ukáže rozuzlení. Skoro bych se teď vsadil, že neuhodnete. Video je sice v angličtině, ale v nastavení si můžete zvolit české titulky (automatický překlad, takže někdy budete muset použít trochu fantazie)

Mirrorless / Housings / Sony a7 III / Sony a7R III

Zdroj obrázku: https://www.backscatter.com/Zmiňované video je opravdu zajímavé a sami uvidíte, že pokud použijete správné světlo, trochu post-edice, a při normálním zobrazení, tedy obrázek nebudete zvětšovat do přílišných detailů, nemáte šanci poznat, jaká kamera byla použita.


O možnostech post-edice podvodních fotografií a videí pro Vás připravujeme samostatný článek.
93 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše