Bali, kde je ten ráj

Aktualizace: bře 20

Sedíc v obývacím pokoji studuji glóbus a prstem se pohybuji v oblasti tropických rájů Indonésie. Hledám místo svojí další destinace. Hltám všechny možné informace z webu, přírodu, místa k potápění, vísové povinnosti, kulturu, zvyky, ekonomii i náboženství. Fajn, kupuji letenku.

Bali se pro mě stalo nejrozporuplnějším místem za celou dobu mého cestování a přesto všechno je to místo, které ve mě zanechalo dobrý dojem a určitě se tam jednou vrátím. Takže pěkně popořádku.


V první řadě je Bali místem s velkou rozmanitostí náboženství (převládá Hinduismus), která se navzájem tolerují. To je pravděpodobně důvod, proč jsou tu lidé otevření a velmi vstřícní. Člověk má pocit ,že je tu vítaným hoste. Myslím že tu není žádné místo, kam by ses po setmění jako turista neměl vydávat. Přesto je Bali jediným místem na světě z mého cestování, kde mě až doteď okradli (poté, co nás někdo zdrogoval v baru). A byli to místní, nikoli turisté. Prostě dva malý místní skřítci na motorce. Bože, jak rád bych je znovu potkal a upravil jim ty jejich malé nenechavé tlapičky.

Bali je jednoznačně ostrov tropického ráje. Dechberoucí přírodní scenérie se ti vryjí do paměti, ať už jsi milovníkem hor, nekonečných pláží, vodopádů, architektury a nebo vodních sportů. Radost z pobytu na Bali nezkazilo ani několik zemětřesení, které jsme tu zažili a ani krátké zažehnutí sopky Agung, která se nakrátko probudila k životu. (Ten její pšouk jsem si sice stihl vyfotit, ale jen z protilehlého ostrova, takže toho moc vidět není). Jenže na druhou stranu je Bali taky místo, které je neuvěřitelně zaneřáděné vším možným odpadem. Ještě nikde jsem neviděl tolik odpadu, nepořádku a plastického odpadu na jednom místě, jako právě tady na Bali. Naštěstí ne všude, ale stejně je neuvěřitelné, jak si místní ničí a nechávají ničit tenhle kousek ráje na zemi. Snad jim to brzy dojde, a začnou se o svoji jedinou devizu trochu starat.


Bali je také rájem pro všechny možné vodní sporty - samozřejmě potápění, proto tady jsem, ale také pro surfing, windsurfing, kitesurfing a spoustu dalších. A právě windsurfing jsem poprvé v životě vyzkoušel tady. A byla to, haha, absolutní katastrofa. Nejenom, že kurz byl trochu fraškou, ale hlavně já jsem přišel na to, že pod sluncem asi není větší nemehlo na windsurfing, než jsem já. Místní instruktor, jehož angličtina se omezovala na pár monolitých neidentifikovatelných zvuků, mi sice taky nebyl příliš velkou oporou, ale co naplat, mě by asi nepomohla ani svěcená voda.

Za to jsem si však užil potápění. Vrak americké nákladní lodě, která byla torpédována japonskou ponorkou v roce 1942, Liberty, je obecně oblíbeným místem všech potápěčů na světě. Potápění je tu poměrně jednoduché. Nejsou tu žádné silné proudy, a potápí se tu ze břehu, což znamená, že si potápění můžeš naplánovat téměř podle libosti. Od břehu se musí uplavat asi jenom nějakých 30m, a už se můžeš ponořit k první části lodi. Vrak je už na nějakých 10 metrech a i když jde až do nějaké hloubky 35m, každý si tu najde své. Tak hluboko rozhodně nikdo nemusí. Navíc potápění je tu ve srovnání s ostatními lokacemi poměrně levné.

Na Bali mají krásný zvyk, lidi se tu setkávají při západu slunce na pláži. Je tu nekonečné množství barů a každý z nich má svého umělce, a někteří z nich jsou teda sakra dobří. Večery na plážích netrvají příliš dlouho, nemluvímo párty, tedy většinou.

Jak jsem říkal už v úvodu, je Bali pro mě neuvěřitelný místem rozporů. Nicméně domů jsem si odvezl hlavně pozitivní zážitky. Nicméně také z hlavy nemohu dostat zážitky, které se mi opravdu příliš nelíbily. Je tu spousta skutečných źebráku, kteří vám klidně zaklepou na auto pak vám strkají ruce až do kapes. Ještě horší je, když posílají žebrat děti, to se k tobě přihrnou malé holčičky, mají slzičky u očí a povídaji, že nemají co jíst, nebo alespoň prodávají nějaký tretky. Když se rozhlídneš, tak za rohem uvidíš rodiče, kteří na ně mávají a povzbuzují je, aby aby se snažili víc. Ale to jen tak na dokreslení toho, proč si myslím, že Bali je ostrov rozporů. Přesto všechno považuji Bali za krásné místo na zemi, kam se jednou rozhodně chci vrátit.

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now